Genetik açıdan iyi durumda olan aygır ve kısrakları çiftleştirerek harika atlar elde edebilir yahut onlardan birini seçip alabilir ve yarışlara hazırlayabilirsiniz. Ancak, genetik potansiyel, performans göstermesi gereken atlarda, özelliklede yarış atlarında başarı sağlamak için tek başına yeterli bir özellik değildir. Genetik potansiyel, aynı zamanda beslenme ve antrene olma ile kombine olduğu zaman iyi sonuç verir ve koruyucu hekimlik desteği şarttır.

Bir çok insanın sağılığı korumaktan anladığı hastalandığı zaman bir hekime gidip muayene olmak ve varsa hekimin kendisi için verdiği ilaçları alıp kullanmaktan ibarettir. Oysa işin esası hastalığa yakalanmamaktır. Modern tıbta hekimin ilk ve esas görevi tedaviden önce hastalığı önlemek ve engellemektir. Hastalandıktan sonra zaten mecburen uygulanan klasik tedavi yöntemleriyle sadece para, zaman, işgücü kaybı, sakatlık, psikolojik sorunlar değil ne yazık ki zaman zaman ölümde kaçınılmazdır. Ne derler bilirsiniz ; hastalanmadan önce sağlığınızın, ölüm gelmeden önce de hayatınızın kıymetini bilin ! Bu da ancak Koruyucu Hekimliğin ilkelerine uymakla mümkündür.

Yarış atları, bir çok bakımdan çok değerli atlardır. Atınızın gereksinim duyduğu enerji seviyesi de yaptığı işin veya antrenmanların süresi, şiddeti ve sürati ile doğrudan ilgilidir. Atınızın galop sırasındaki duyduğu enerji ihtiyacı kenterden 2, tırıs ve hafif çalışmalardan 4, yürüyüş yaparkenkinden ise tam 75 misli daha fazladır. Ve atınızın kilosu arttıkça enerji ihtiyacıda artar. Özetle ; atınızın enerji ihtiyacı atın ve binicinin ağırlığı ile doğru orantılı olarak artmaktadır diyebiliriz.

Bir yarış atının beslenmesindeki en önemli ve can alıcı nokta, atınızın yediği besinlerden yada yemden yararlanma kapasitesini arttırarak bunu max kimyasal enerjiye dönüştürmesini sağlamaktır. Atınız yemden elde ettiği bu enerjiyle 160-900 m/dakika hızla, 1-150 km’lik bir mesafeyi rahatlıkla koşabilir. Atınız istirahat halindeyken kendi ağırlığının % 2’si kadar yemle beslenmelidir. Ama bu oran atınızın aktifliği, mizacı, çevre şartlarına göre zaman zaman değişiklik gösterebilir ve atınız kondisyonunun sürekliliğini sağlayabilmek için her 100 kg ağırlığına karşılık 3200 kaloriye ihtiyaç duymaktadır. Artan bu enerji ihtiyacını karşılamak için rasyondaki enerji yoğunluğu fazla olan tane yem miktarı arttırılır ve buna karşılık ot gibi kaba yem miktarı ise azaltılır. Ama bununda belirli oranları vardır ve bunlara dikkat edilmelidir. Ne yazık ki bir çok yarış atı sıkı antrene edildiği zaman yem yemeyi azaltır ve yediği yem miktarı da düşer. Bu gibi durumlarda Veteriner Hekimler tarafından tavsiye edilen ve antremanın süresi ve şiddetine göre rasyondaki enerji yoğunluğunu arttıracak değişik metodlar vardır ve bunlar dikkate alınmalıdır.

Yarış atlarının besin madde ihtiyaçları, başta enerji olmak üzere, protein, vitamin, mineral, su ve diğer yem katkı maddeleri olmak üzere 6 grupta toplanabilir. Dengeli ve etkili at rasyonları hazırlanmasında her bir besin maddesi çok özel bir öneme sahiptir. Yarış atı besleme, bilimsel bir teknik ve sanattır. Ve başarı bireysel olarak atı tanımak ve en uygun besleme programını uygulamak ile mümkündür. Her atın kendine has bir karakteri, kendine özgü ihtiyaçları, bir beslenme şekli ve zamanı vardır. Kaldıki sizin atınız bir yarış atı ve yarış streside tüm bunların üzerine eklenince atınızın beslenme ve metabolik problemler yaşamasıda doğaldır. At rasyonları hazırlanırken enerji ihtiyaçlarındaki tüm bu değişimler göz önünde tutulmalıdır. Bunu atın kondisyonu ve idmanlı oluşu, binicinin vücut ağırlığı bilgi ve becerisi, çevre ısısı, rasyonun bileşimi ve çalışılan zeminin yapısı ve karakteri gibi birçok faktörün etkilediğinide göz önünde tutarsak , atınızın ihtiyaç duyduğu enerjiyi hesaplamanın hiçde kolay bir iş olmadığı açıktır.

Tam bu noktada; yani beslenme ile birlikte hatta atınız henüz bir tayken atınıza düzenli olarak Equiform-Bronchimax vermeye başlarsanız, içeriğindeki gdo’suz ve hibrit olmayan bitkilerden yararlanarak atınızın yemden yararlanma ve enerjiye dönüştürme kapasitisini arttırmasına tam destek sağlamanız mümkündür. Atınızın ihtiyaç duyduğu enerjiyi alması, onun başarısı için şarttır ve olmazsa olmaz kriterlerden biridir. Bu nedenle normal koşullarda atınıza haftada 3 gün günde 50 ml Equiform-Bronchimax vermeye başlayın ve bunu atınızın hayvan besleme programı ile birlikte düzenli yürütün.

Equiform-Bronchimax’ın zaman içerisinde atınızın sadece sindirim sistemi düzenleyip, iştahını açtığını ve atınızın sadece yemden yararlanma ve enerjiye çevirme kapasitesini arttırmakla kalmadığını aynı zamanda atınızın bağışılık sisteminin güçlenip aktive ettiğinide göreceksiniz. Equiform-Bronchimax’ın atınızın solunum sistemini destekleyerek, solunum yollarını açtığını, onun akciğer gelişimini destekleyerek, mümkün olabilecek en iyi ciğerlere sahip olduğunu ve daha fazla oksijen aldığını fark edeceksiniz. Oksijen özellikle kas hücrelerinde gerçekleştirilen ATP sentezinde (besin maddelerinden enerji elde etme işi) enerjinin ortaya çıkartılabilmesi için gerekli bir yakıttır. Bu nedenle yüksek enerjili rasyonlarla atınızı iyi beslesenizde, gerek antremanlarda gerekse yarış esnasında atınızın kaslarının ihtiyacı olan enerjinin elde edilmesi atınızın akciğerlerinin kapasitesiyle ve oksijen alımıyla ve oksijenin ne kadarının kana geçirilip ne kadarının kanda taşınarak dokulara iletildiği ile doğrudan doğruya bağlantılıdır. Tüm bu nedenlerle Equiform-Bronchimax ve Equiform-Cardiomax’ın bir performans hayvanı olan yarış atlarında solunum sistemi ile kalp ve dolaşım sistemlerinin desteklenmesi anlamında olmazsa olmaz ürünlerdir. Ve Equiform-Bronchimax atınıza yarışlarda burun değil boyla fark attırır!

Elbette besleme programınızda sadece Equiform-Bronchimax yok. Ayrıca Equiform-Cardiomax da var, olmak zorunda.

Arabada motor neyse, atta kalp odur! Hiç düşündünüz mü ya da merak edip araştırdınız mı, yarış sırasında atınızda ne gibi değişiklikler oluyor? Atınızın kalp ve dolaşım sistemine, ciğerlerine, kaslarına neler oluyor? Atınızın kalbi ve ciğerleri nasıl zorlanıyor, nasıl bir baskı altına giriyor ? O sırada onu ayakta tutabilmek için atınızın hangi sistemleri devreye giriyor yada hangileri devreden çıkıyor? Atınız enerji ve oksijen taşıma seviyesini nasıl ayarlıyor ? Düşünmediyseniz eğer düşünün, araştırmadıysanız araştırmaya başlayın. Equiform-Cardiomax ile ilgili yazıyı daha sonra sizlerle paylaşacağım. Bu yazı tamda yeri ve zamanı olmakla birlikte ve her ne kadar kısa ve özet geçmeye çalışsamda yinede uzun oldu ve ben sizleri sıkmak istemiyorum. O nedenle Equiform-Cardiomax konusunu bir başka sefere diyerek erteliyorum. Ama atınızın kalp ve dolaşım sistemini geliştirip destekleyen, kalp ritmini düzenleyerek çarpıntıyı gideren, kanın oksijen taşıma kapasitesini arttırarak damar çeperlerini geliştiren hatta doğuştan kalp dolaşım ritm bozukluğu varsa tedavi edip yaşlı atlarda yıpranmış olan bu sistemleri onaran Equiform-Cardiomax’ı başka bir çok faydası ile birlikte yarış atlarında sıklıkla karşılaştığımız yarış sırasındaki kanamaların önüne geçilebilmesi ve azaltılması için bile olsa sırf bu nedenle bile olsa Equiform-Cardiomax kullanmayı ertelemeyin. Maksimum güç, maksimum performans. Equiform-Cardiomax ile atınızın içindeki gücü hissedin!

Koruyucu Hekimlik neydi, hadi hep birlikte bir daha hatırlayalım. Hastalıkları oluşmadan önce önlemek ve engellemekti değimli Koruyucu Hekimlik. O halde bugünden itibaren gelin sizinle bambaşka bir perspektiften bakalım at yetiştirmeye ve başarının sırrına. EQUIFORM ailesi olarak bize başarının sırrı: genetik özellikleri iyi bir ata sahip olmak, iyi beslenme ve bakım, iyi antrene edilme, iyi jokey seçimi ve EQUIFORM serisi ürünlerimizi düzenli kullanmaktır. Hayvan beslemeden ne anlıyoruz başlıklı yazımızı sanırım bir çoğunuz okumuşsunuzdur. Ben bazı basit ilaveler yapmak istiyorum ;

Farklı bir açıdan yarış atı yetiştirme ;

Gebe kalmasını arzu ettiğiniz kısraklarınıza Veteriner Hekiminizin gözetiminde Equiform-Herbacid ve Equiform-Bronchimax vermekle işe koyulabilirsiniz. Bu ne işe mi yarayacak, öncelikle kısrağınızdan daha kısa zamanda daha sağlıklı bir gebelik sonucu alacaksınız. Kısrağınızın bağışıklık sistemi güçlenip aktive edildiği için ve hormonal sistemi düzenlenip daha iyi çalışmaya başladığından hem daha kısa sürede ve sağlıklı bir gebelik yaşayacak hem de yemden yararlanma ve enerjiye çevirme oranı yükselecek ve doğal olarak kısrağınızın süt kalitesi ve miktarı minik tayınızın sağlıklı gelişip büyümesi için yeterli düzeye gelecektir. Yoksa siz bir taşla iki kuş vurma deyimini hiç duymadınız mı? Unutmayın, erken kalkan yol, Equiform-Herbacid kullanan döl alır!

Equfirm-Breedmax kısraklarınızın hormonal mekanizmasını düzenlemekle kalmaz aynı zamanda hormonal düzensizliklere bağlı fertilite problemlerini giderir, foliküler kist oluşumunu engeller, oluşan kistlerin giderilmesini destekler. Üreme siklusunu düzenler, sancısız, krampsız ve stressiz bir ovulasyon sağlar. Hormonal sistemin düzenlenmesine bağlı olarak rahat bir doğum süreci sağlar. Daha düzenli bir aşım oluşumunu destekler. Tüm bunların yanı sıra bağışıklık sistemini aktive eder. Yavruya immuno globulin transferini destekler. Sindirim sistemini düzenler, süt salınımını uyarır ve sütün kalitesini arttırır. Haftada 3 gün içme sularına veya yemlerin üzerine 50 ml/gün dozajında uygulanır. Kısaca Equiform-Breedmax hayata tutundurur!

Equiform-Ovumax atınızı kışkırtır! Düzenli bir aşım oluşumu ile birlikte, güçlü ve uzun süreli bir ereksiyonu destekler, sperm kalitesini ve yoğunluğunu arttırır. Atınızın çiftleşme isteğini ve performansını arttırır. Atınızda hormonal mekanizmayı düzenlemek, hormonal düzensizliklere bağlı fertilite problemlerini gidermek, folküler kist oluşumunu engellemek ve oluşan kistlerin giderilmesini desteklemek, aynı zamanda siklusu düzenleyerek, sancısız, krampsız ve stressiz bir ovulasyon sağlamak için Equiform-Ovumak kullanabilirsiniz. Kısraklarda; iki ovulasyon arası dönemde direkt olarak ağızdan 50 ml/gün dozajında 20 gün boyunca uygulanır ve gebelik döneminde kullanılmaz. Aygırlarda; aşım dönemi boyunca direkt olarak ağızdan 50 ml/gün dozajında uygulanır.

Dünyaya gelen minik tayınızın beslenme programına Equiform-Bronchimax ve Equiform-Cardiomax’ı ilave edin. Equiform-Bronchimax ve Equiform-Cardiomax’ın neler yapabildiğini artık hepimiz az çok biliyoruz. Ayrıca açıklamayacağım. Ve sizin o dünyalar tatlısı dünyalar güzeli yaramazmı yaramaz şirin mi şirin minik tayınız büyüyüp artık yarışlara katılmaya hazır olduğunda o zaman ona yarış haftası boyunca 5’lik Aerocid kürü uygulayın. Neden mi? Peki, o halde size bir soru: yarıştan birkaç saat önce sıkılan bir nefes açıcı ile başarılı olabileceğinize inanıyormusunuz ? Evet başarılı olur. Atınızı değil ama sizi psikolojik olarak rahatlatır!.. Ama yarış haftası boyunca kür olarak kullanacağınız bir nefes açıcı yani Equiform-Aerocid başarılı olurmu? Kesinlikle olur! Bu kürü asla atlamayın! Equiform-Aerocid ile yarışlarda fark yaratın!

Eminim bir çoğunuz atınızı çok iyi tanıyorsunuz, nasıl bir karakteri var, nasıl düşünür, nasıl koşar, nelerden hoşlanır, nelerden ürker, neler onu hırslandırır yada demoralize eder, iyi biliyorsunuz. Ve belki bu dünyada onu en çok siz seviyorsunuz. O halde size son bir öneri, atınızı biraz rahat bırakın. Dinlenebilmesi ve istediği gibi hareket edebilmesi için gelin ona bir parça zaman bir parça özgürlük tanıyın. Zaten son derece stresli bir hayatı var, arada sırada da olsa onu alın doğada kısa da olsa bir gezintiye çıkarın. Sonuçta atınızda sizin gibi bir canlı, işten eve evden işe onu sürekli koşturmayın. Onunda bir ruhu bir kalbi var bunu hep hatırlayın. Özellikle yarış öncesi dönemde, nakliye sırasında ve çiftleşme öncesinde atlar çok stresli olabilir, stresini yenmesi için ona Equiform-Sedafort verin, atınızı sakinleştirin.

Equiform ailesi ve Green İlaç olarak biz sizlerin yanında, sizlerle birlikte hareket etmeyi tercih ediyoruz. Hayvan besleme alışkanlıklarını bizimle birlikte gözden geçiren ve değiştiren, at sahibi, yetiştiricisi, antröneri, seyisi, jokeyi, aprantisi, veteriner hekimi ve diğer tüm ekip üyeleri ile birlikte tam bir takım ruhu içerisinde hareket eden, bir çok atımız çok başarılı oldu. Neden bir sonraki sizin atınız ve sizin ekibiniz olmasın ? Sadece kendiniz yada aileniz için değil artık atlarınız içinde Koruyucu Hekimliğe gelin, atınız iyi bir bakımı hakediyor, çok geç olmadan bir kez daha düşünün.

Equiform serisi ürünlerimizi düzenli olarak kullanan bir yarış atı zaten genetik özellikleri nedeniyle kendinde doğuştan varolan ama açığa çıkartmadığı maximum performansı ve başarıyı yarışlarda gösterecektir. Bu şansı ona ve kendinize tanıyın.

Sonuçta ben bir veteriner değilim, atları çok seven ve işi atlarla ilgili olan bir insan olarak sadece bazı bilgi ve deneyimlerimi sizlerle paylaşmak istedim. Eğer eksikliklerim varsa onlar için hem sizlerden hemde Veteriner Hekim arkadaşlarımızdan hoşgörmenizi hatta zamanları ve istekleri varsa equiform serisi ürünlerimizin sahada kullanımı ve uygulamaları ile ilgili yazılarını burada yayınlamayı ve sizlerle paylaşmayı çok isterim. Nede olsa Equiformu bilimsel olarak sizlere sadece prespektüsler ve ürün kullanma klavuzları değil en iyi yine Veteriner Hekimlerimiz anlatır.

Atlarınızın ayaklarının düz basması ve başarılarla dolu bir yarış hayatı geçirmeleri dileğiyle
Saygılarımla,
Nesrin Demirci